Idea konference se zrodila v době nejtěžšího lockdownu v brzkém předjaří 2021. Uvědomili jsme si, že nucená izolace nás vedla ke konfrontaci se svými úzkostmi a vystoupila potřeba nacházet bezpečné cesty kontaktu s hlubokými obsahy našeho nitra. Je nám společná důvěra, že v nitru se kromě strachu a úzkosti nachází zároveň mnoho cenného. Téma práce s niternými obsahy se sice vynořilo v této náročné době, nicméně je nadčasové.
Konference poskytuje příležitost sdílení zkušeností a zážitků z vystavení se kontaktu se svým nitrem. Nabízíme možnost setkání nad tématy společnými pro psychologii, psychoterapii a umělecké oblasti poznání. Chceme vytvořit prostor pro společné hledání cest, jak prohloubit své životy skrze kontakt a inspiraci tím, co je v nás a co nás přesahuje.
V rámci konference budou nabízeny jak přednášky na daná témata, tak workshopy, ve kterých si jejich účastníci budou moci jednotlivé přístupy vyzkoušet. V rámci programu poběží souběžně vždy jedna přednáška a dva workshopy, ze kterých si účastníci budou moci vybrat. Oba dny budou zakončeny sdílením a společným přemýšlením nad tématy, která se vynoří v průběhu přednášek/workshopů.
Příspěvky se zaměřují na vnitřní obsahy a jejich integraci skrze reflektovaný kontakt s tělem a pohybem, práci s dechem, hlasem či dialogem se svými vnitřními partnery, výtvarným projevem a kontaktem se snovými a imaginativními obrazy.
Každý z přístupů i autorů nabízí specifické možnosti, jak propojit ono neuvědomované s bdělým vyjádřením, povzbuzení k prožitku plného života a k tvořivosti.
Konference je určena především studentům psychologie, arteterapie a pedagogických oborů, odborníkům z praxe (psychologům a psychoterapeutům) a lidem, kteří působí na pomezí uměleckých a pomáhajících profesí.
Za konferenční výbor Mgr. Zdeňka Bajgarová, Ph.D. (katedra psychologie PF JU), Mgr. Veronika Plachá, Ph.D. (katedra primární a preprimární pedagogiky PF JU), Mgr. Karel Řepa, Ph.D. (katedra výtvarné výchovy PF JU), Mgr. Luboš Krninský, Ph.D. (ateliér arteterapie PF JU)